The East Troy High School National Honor Society seniors are recognized at the May 19 Senior Awards presentation at the high school. Seniors receiving the award included (not in order): Ashley Andrist, Samantha Balciunas, Ben Biersack, Rachel Bottum, Mikki Egle, Logan Fitch, Sophia Heimos, Mati Jakscht, Mikayla Lamping, MacKenzie Lindow, Cole Marcinkevic, Kylie Moker, Sami Mudlaff, Erin Rice, Taylor Schmitt, Brooke Schubert, Bina Scuric, Haley Shepherd, Jacob Smith, Belle Verbeten and Lindsey Winkler.

Graduation is Sunday afternoon

The East Troy High School Class of 2019 will walk the stage at 1 p.m. on Sunday, at East Troy High School, 3128 Graydon Ave.

The high school hosted its annual Senior Awards on May 19. Graduating seniors were recognized for their achievements and awarded scholarships in a ceremony in the high school gym.

The school awards and recognitions included:

School awards and recognition

Senior Class Officers: Megan Mast, Cole Marcinkevic, Nicholas Schwall, Mckenna Mack

National Honor Society:

      Ashley Andrist, Samantha Balciunas, Ben Biersack, Rachel Bottum, Mikki Egle, Logan Fitch, Sophia Heimos, Mati Jakscht, Mikayla Lamping, MacKenzie Lindow, Cole Marcinkevic, Kylie Moker, Sami Mudlaff, Erin Rice, Taylor Schmitt, Brooke Schubert, Bina Scuric, Haley Shepherd, Jacob Smith, Belle Verbeten, Lindsey Winkler

National Art Honor Society:

Reese Billings, Georgia Woodley, Chad Metzger, Jennifer Schoon, Allyson Gebauer, Steven Schweder

National FFA Organization:

Sam Equitz, Logan Fitch, Erin Rice, John Veselka, Brionna Pellman, Haley Shepherd

      National Business Honor Society:

Jake Smith, Mikky Egle, Nick Schwall, Sophia Heimos, Olivia Marsh, Matthew Kisting

Youth Apprenticeship Certificate:

Lindsey Yakich, Daniel Clinstman, Nate Bertschinger, Emma Harris, Benjamin Biersack, Brionna Pellman, Sam Equitz, Willow Rutzen, Jacob Price, Katie Meadows

Global Scholar Certificate: Kylie Moker, Liz Maliki, Megan Mast, Sophia Calcatera, Rachel Bottum

Academic Excellence Awards: Mikayla Lamping, Brooke Schubert

Technical Excellence Awards:

Brionna Pellman, Sam Equitz

Exemplary Attendance Award: Nate Fox

Wisconsin Interscholastic Athletic Association Scholar/Athlete Awards: Michael Polakoski, Mackenzie Lindow

      12 Letter Award Winners:

Erin Rice, Mackenzie Lindow

Local awards and recognition

Allan Integrated Control Engineering and Technology, Erin Rice

American Legion/Billy B. Gray Award, Andrew Gross, Sophia Heimos

Aurora Lakeland Medical Scholarship, Morgan Bartlett, Rachel Bottum

Beulah Wolline Trust Award, Cole Marcinkevic

Brad Mysliwski Memorial Scholarship, Roman Evans, Joe Blake

Brad Mysliwski Nubbinz Scholarship, Brandon Bakken

Bret Miller Scholarship, MacKenzie Lindow

Career and Technical Education Scholarship, Sam Equitz, Thomas Hanson, Dan Clintsman, Georgia Woodley, Ben Biersack

David Strand/Wisconsin Oven Scholarship, Jacob Price

East Troy All Sports Booster Club, Megan Mast, Roman Evans, Mati Jakscht, Ben Biersack, Sophia Heimos, Kylie Moker, Belle Verbeten, Rachel Bottum, Samantha Mudlaff, Erin Rice, MacKenzie Lindow

East Troy FFA Alumni, Sam Equitz, Brionna Pellmann East Troy High School Achievement Award Jake Smith, Brooke Schubert, Mikayla Lamping

East Troy High School Alumni Scholarship Fund, Samantha Equitz, Paul Friemoth, Ashley Andrist, Ben Biersack, Sami Mudlaff, Erin Rice

East Troy High School Alumni Alice Ludtke Memorial, Jenna Weiland

East Troy High School Alumni Leona Doubek, MacKenzie Lindow

East Troy High School Student Cabinet, Angeline Mallas

East Troy Lioness Club, Cole Marcinkevic, Lindsey Winkler, Kenneth Schroeder

East Troy Lions Club, Max Hanson, Joshua Marshman, Brionna Pellman, Elijah Newhouse

East Troy Times/News Outstanding Senior, Sami Mudlaff

East Troy Schools Employees’, Allison Slusar, Cole Marcinkevic

East Troy Woman’s Club, Elizabeth Malicki, Taylor Schmitt

Elizabeth J. Voght Award, Mckenna Mack, Sophia Calcaterra, Roman Evans, Kaylee McFarland, Logan Fitch, Jennifer Schoon

Howard/Cox Memorial Scholarship, Morgan Leising

Jeffery Clyde Kreft Scholarship, Brionna Pellmann

Key Club/Kiwanis District Foundation, Logan Fitch, Kylie Moker

Kiwanis Club, Jenna Gulig, Taylor Schmitt

Kiwanis Rishe Service, Haley Shepherd

Knights of Columbus. Nicholas Schwall, Sophia Heimos, Kylie Moker

LaFlin/St. James Masonic Lodge 247, Catherine Hammerstad

LaFlin/St. James Masonic Lodge 247 – Harold and Charlotte Koeffler Award, Nathan Fox

Lavonne Schroeder Memorial Scholarship, Angeline Mallas, Brooke Schubert

Martin’s Hardware Rental and Pet, Andrew Gross, Sophia Heimos

SC43 Soccer Scholarship, Kylie Moker, Belle Verbeten

Triangle Sportsmen Club, Logan Fitch

VFW Senior Award, Nik Moat, John Veselka, Allyson Gebauer, Houston Widener

Other awards and recognition

AAUW Scholarship, Erin Rice

Pride Athletic Scholarship-Football, Clark University, Iowa, Josh Marshman

Caroline Scholars Scholarshi, Mikky Egle

Carroll University Trustee Scholarship and Hilger Tradition Award, Brooke Schubert

University of Iowa Academic Merit Scholarships, Jake Smith

Gateway Technical College Promise Scholarships, Katie Vaselka, Lindsey Yakich

Henry Marshall Scholarship, Katie Aldred

NIU Athletic Scholarship-Volleyball, Bina Scuric

Presidential Scholarship, Michael Polaksoski

 
 

No comments

Be the first one to leave a comment.

Post a Comment