The East Troy Middle School seventh- and eighth-grade band and choir students who participated in the Wisconsin School of Music Associations District Solo Ensemble Festival at Whitewater Middle School Feb. 21.

The East Troy Middle School seventh- and eighth-grade band and choir students who participated in the Wisconsin School of Music Associations District Solo Ensemble Festival at Whitewater Middle School Feb. 21.

Middle School students participate in district solo and ensemble festival

More than 90 seventh- and eighth-grade East Troy Middle School band and choir students participated in more than 125 events at the Wisconsin School of Music Associations District Solo Ensemble Festival at Whitewater Middle School Feb. 21.

Kinsten Rought brought home the highest award from the festival for East Troy, taking first place in the Vocal Class A Solo division.

The band students received 149 first-place medals and 20 second-place medals on their 91 events. Choir students received 32 first-place medals, eight second-place medals, and four third-place medals on their 36 events.

Other Solo and Ensemble results from the district festival include:

Class B first-place solo

• Flute: Samantha Balciunas, Sara Balge, Trayton Larson, Elizabeth Malicki, Madeline Otto, Brooke Schubert, Hannah Starr, Katie Starrett, Kylee Swanson

• Oboe: Abigail Manthey, Kinsten Rought

• Clarinet: Morgan Bartlett, Sophia Calcaterra, Mikaila Egle, Kaylee McFarland, Kylie Moker, Jenna Weiland

• Bass clarinet: Jenna Gulig

• Alto sax: Hailey Donohoue, Carly Goetsch, Tara Johnson, Brendan Sullivan

• French horn: Jennifer Schoon

• Trumpet: Sophie Donegan, Roman Evans, Sarah Gilpatrick, Andrew Gross, Sophia Heimos, Morgan Leising, Olivia Marsh, Erin Rice, Carlin Russell

• Trombone: Andrew Douglass, Matison Jakscht, Matthew Kisting, Mason Lawrence, Wyatt Miller, Michael Rosin, Brianna Scuric

• Snare Drum: Jacob Dessart

• Vocal: Katherine Aldred, Grace Bird, Logan Fitch, Jack Harris, Mckenna Mack, Thomas Sullivan

Class B second-place solo

• Flute: Emma Harris, Jensyn Rose, Mikaela Scheer

• Alto sax: Rachel Bottum, Anastasia Martinez

• Trumpet: Noah Strykalski

• Euphonium: Dylan Jakscht

• Snare Drum: Joseph Blake, Ben Gerber, Jack Harris, Shawn Hughes, Thomas Sullivan

• Vocal: Allyson Gebauer, Willow Rutzen, Lindsey Yakich

Class B first-place ensemble

• Flute duet: Samantha Balciunas and Katie Starrett

• Flute duet: Sara Balge and Hannah Starr

• Flute/clarinet Duet: Madeline Otto and Grace Lehnert

• Flute/clarinet duet: Mikaela Scheer and Abigail Manthey

• Clarinet trio: Morgan Bartlett, Kaylee McFarland, Kylie Moker

• Clarinet trio: Sophia Calcaterra, Mikaila Egle, Jenna Weiland

• Woodwind trio: Elizabeth Malicki, Kinsten Rought, Sophia Calcaterra

• Trumpet duet: Rorye Cieslik and Zoe Dignan

• Trumpet duet: Abigail Blair and Sarah Gilpatrick

• Trumpet quartet: Roman Evans, Sophia Heimos, Andrew Gross, Erin Rice

• Trombone duet: Matison Jakscht and Brianna Scuric

Class B second-place ensemble

• Flute/dlarinet duet: Sara Balge and Sydney Raddeman

• Trombone quartet: Dylan Jakscht, Matison Jakscht, Wyatt Miller, Brianna Scuric

Class C first-place solo

• Flute: Natalie Matonich

• Clarinet: Caroline Christiansen, Paige Feldmann, Sage Hudec, Zach Preiser, Sydney Raddeman

• Bass clarinet: Sophia Marsh

• Alto sax: Sierra Wojciechowski

• Bari sax: Carly Goetsch

• Trumpet: Abigail Blair, Rorye Cieslik, Madison Desing, Zoe Dignan

• Trombone: Maylee Kudick-Kyburz

• Snare drum: Ryan Sperle

Vocal: Mckayla Anderson, Rorye Cieslik, Zoe Dignan, Mikaila Egle, Paige Feldman, Tara Johnson, Mikaela Labonte, Isabella Garzez, Morgan Madish, Sarah Mangless, Anastasia Martinez, Megan Mast, Jayna Mueller, Madelyn Naber, Jenna Raymond, Makenna Redlin, Carlin Russell, Kellan Woods

Class C second-place solo

• Clarinet: Grace Lehnert

• Trumpet: Connor Kulick

• Vocal: Tessa Potochich

Class C first-place ensemble

Flute Choir: Samantha Balciunas, Sara Balge, Emma Harris, Trayton Larson, Elizabeth Malicki, Natalie Matonich, Madeline Otto, Jensyn Rose, Kinsten Rought, Mikaela Scheer, Brooke Schubert, Hannah Starr, Katie Starrett, Kylee Swanson

• Flute Trio: Samantha Balciunas, Katie Starrett, Kinsten Rought

• Clarinet Duet: Caroline Christiansen and Grace Lehnert

• Clarinet choir: Morgan Bartlett, Sophia Calcaterra, Caroline Christiansen, Mikaila Egle, Jenna Gulig, Grace Lehnert, Abigail Manthey, Sophia Marsh, Kaylee McFarland, Kylie Moker, Zach Preiser, Sydney Raddeman, Jenna Weiland

• Woodwind trio: Hannah Starr, Abigail Manthey, Sydney Raddeman

• Alto sax duet: Carly Goetsch and Tara Johnson

• Saxophone quartet: Hailey Donohoue, Tara Johnson, Carly Goetsch, Kinsten Rought

• Trumpet trio: Sophie Donegan, Sarah Gilpatrick, Carlin Russell

• Brass choir: Abigail Blair, Margaret Bock, Rorye Cieslik, Madison Desing, Zoe Dignan, Sophie Donegan, Roman Evans, Sarah Gilpatrick, Andrew Gross, Sophia Heimos, Olivia Marsh, Erin Rice, Carlin Russell, Josh Rybicki, Jennifer Schoon, Mackenzie Betley, Matison Jakscht, Matthew Kisting, Wyatt Miller, Michael Rosin, Brianna Scuric, Dylan Jakscht, Nate Reyes

• Vocal duet: Sophia Calcaterra and Mikaila Egle

• Vocal duet: Rorye Cieslik and Isabella Garzez

• Vocal duet: Andrew Gross and Thomas Sullivan

• Vocal duet: Jayna Mueller and Tara Johnson

Class C second-place ensemble

• Vocal double duet: Brace Bird, Anastasia Martinez, Jenna Raymond, Makenna Redlin

Class C third-place ensemble

• Vocal duet: Mckenna Mack and Megan Mast

• Vocal duet: Mckayla Anderson and Tessa Potochich

 

Comments are closed

Sorry, but you cannot leave a comment for this post.